Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

SİZLERDEN GELEN DİNİ SORULAR-3

20 Ekim 2022, 14:33 Okuma: 211

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Kıymetli okurlar, din konusunda şahsımıza sorulan soruları ve verdiğimiz cevapları yazı köşemize taşıdık.
* İslamda büyü var mıdır, varsa nasıl korunmalıyız?
- Büyü veya sihir birtakım acayip işler vasıtasıyla, başkaları üzerinde tesirler meydana getirmektir. Sihrin gözbağcılığı denilen gerçek olmayan çeşitleri yanında, gerçek netice ve etkileri olan çeşitleri de vardır. Ancak mahiyeti ve nasıl etki yaptığı bilinmemektedir. İslam dini, sihri inkâr etmemiş; fakat itikadı bozduğu, tevhid inancına zarar verdiği, kötüye kullanıldığı ve kontrolü mümkün olmadığı için yasaklamıştır. Kur'an-ı Kerim'de, "Sihirbazın felah bulamayacağı" (Taha, 69) beyan edilmiştir. Sihir ve büyüye karşı korunmak için Allah'a sığınmak ve "muavvizeteyn" denilen Felak ve Nas surelerini okumak tavsiye edilir.

*Falcılık nedir? Falcıya inanmak caiz midir?
- İnsanın güzel bir olayla veya sözle karşılaştığında iyimserliğe, kötü bir hâlle karşılaştığında ise kötümserliğe kapılması, yaradılıştan gelen fıtri bir hadisedir. Ancak iyimserlik ve kötümserliğe kapılarak bu gibi hâllerin tesiri altında kalmak kişiyi evhama sevk edeceğinden kötü sonuçlar doğurabilir. Arapçadaki "F-E-L" kökünden olan fal sözcüğü "iyimserlik ve iyiye yorma" manasına gelmektedir. Hayırlı ve hayra teşvik edici sözler de bu kabildendir. Bu manadaki fal için Peygamberimiz (SAV), "İslam'da huzursuzluk yoktur. Ancak "fal"ı (iyi sözü) beğenmekteyim" buyurmuştur. Görüldüğü üzere bir şeyi uğursuz saymak, onun etkisinde kalmak yersiz ve dayanaksızdır. Bilakis ümit var olmak, Allah'a güvenip O'ndan güç alarak hayatımızı değerlendirmek her Müslüman'ın görevidir. Günümüzde halk arasında fal diye ifade edilen, kahve fincanı veya birtakım şeylere bakarak kişinin geleceğiyle ilgili hususlarda hükümler çıkarmak yanlıştır. Dinimizde yeri yoktur. Günümüzdeki manası ile fal, cahiliyet döneminde müşriklerin uyguladıkları oklarla nasibini tespit etmek ve gelecekle ilgili bilgiler aktarmaktır ki, bunu yapmak ve ona inanmak dinen caiz değildir.

* Çocuklarımıza isim verirken nelere dikkat etmeliyiz?
- Babanın evladına karşı vazifelerinden birisi de onlara güzel ve anlamlı isim vermesidir. Peygamberimiz, "Kıyamet günü siz kendi isminizle ve babalarınızın ismiyle çağrılacaksınız. Çocuklarınıza güzel isim veriniz" buyurmuştur. Bu nedenle İslami örfte yeri olan ve yadırganmayacak isim olması tercih edilir. İsimlerin mutlaka Arapça olması veya Kur'an-ı Kerim'de geçmesi gerekmemektedir.
Not; Üniversiteye giden tanıdığım bir öğrenci vardır. Maddi durumu iyi değil, babası yok. Allah rızası için ve peygamber hakkı için hayırsever insanlardan yardım bekliyoruz. Yardım yapmak isteyen bu numaradan 0535 209 43 46 ulaşabilirler. Benden rica etti; hocam bu mesajımı köşenizden paylaşın diye... Bende paylaşma gereği buldum.
Dua da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun. Hakka namzet ol....

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
231 gün önce
294 gün önce
307 gün önce
391 gün önce
426 gün önce
448 gün önce
455 gün önce
489 gün önce
497 gün önce
539 gün önce
546 gün önce
553 gün önce
560 gün önce
686 gün önce
693 gün önce
700 gün önce
713 gün önce
721 gün önce
777 gün önce
784 gün önce
798 gün önce
805 gün önce
819 gün önce
834 gün önce
847 gün önce
876 gün önce
883 gün önce
903 gün önce
918 gün önce
924 gün önce
938 gün önce
952 gün önce
959 gün önce
980 gün önce
1008 gün önce
RSS
© 2023 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=