Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


Ağlayan bebeklere dikkat

13 Aralık 2017, 19:07 - Okunma: 112642

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammed Akıl, bebeklerin ağlama sorununa ilişkin ebeveynleri bilgilendirdi. Anne karnından çıkmaya tam hazır olmayan bebeğe, dış dünyanın, sıkıntı verebildiğini söyleyen Dr. Akıl, “Bu nedenle, yenidoğan bebekler sık ağlar.

 Anne babalar, bu durumda hekimlere gider. Telefon ile izlenen, cins, yaş, ev içinde yoğunluğun sorgulandığı 9- 36 aylık 662 çocukta ağlamanın yaygınlığı, doğum sonrası 3 aydan daha fazla sürenlerin oranı araştırıldığında ilk üç ayda ağlama yaygınlığı % 21,0 iken, % 39,6’sında ağlamanın 3 aydan daha fazla sürdüğü belirlenmiştir. İnfantil kolik ve uzamış ağlamanın, doğum sonrası anne depresyonu ile ilişkisi olduğu düşünülür. Süt çocuklarda aşırı ağlama/ huzursuzluk annebaba- çocuk ilişkilerinde sorunlara yol açabilir. Ağlama, hastalık belirtisi olabilir. Azalmış ya da zayıf sesle ağlama, çeşitli sorunlara işaret edebilir. Değerlendirmede çocuğun yaşı, ağlama biçimi, ağlama süresi, vücut dili, başlangıcı, temasla durup durmadığı önemlidir” dedi.
‘ÇOCUK, ZAMANLA SAKİNLEŞMEYİ ÖĞRENİR’
Tekrarlayan paroksismal atakların dışında, süt çocuklarda ani başlangıçlı aşırı ağlamaya yaklaşımın nasıl olması gerektiğini açıklayan Dr. Akıl “Hastalık dışı nedenlerle ağlayan çocuğu yatıştırmak için birçok yöntem vardır. Ancak, bir çocuğun yatıştırılmasını sağlayan bir yöntem, bir diğerinin daha çok ağlamasına yol açabilir. Bir yöntemden diğerine geçiş yapmak ya da aynı anda birden fazla yöntemi kullanmak uyarıcı olabilir ve ağlamayı artırabilir. Üç aydan büyük çocuklarda ağlama çok aşırı değilse çocuğa tepki biraz geciktirilebilir. Çocuk, zamanla kendi kendine sakinleşmesini öğrenir” dedi.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Medicalpark Hastanesinden çalışanlarına diyabet semineri verildi. Dü..
Batman Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, sokak hayvanlarında ..
Batman Medikal Park Hastanesinde görevli Fitoterapi ve İç Hastalıkları Uzma..
Batman Bölge Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde yıllardır kilo prob..
Batman Medikal Park Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzm..
Halk Sağılığı Müdürü Dr. Vecheddin Acar, ‘Sağlık için Hareket Et Günü’ nede..
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=