Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

PEYGAMBERLERE İMAN

30 Aralık 2020, 14:30 Okuma: 1932

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla.
Peygamberlere inanmak imanın esaslarından birisidir. Peygamber kelimesinin sözlük anlamı elçi, habercidir. Terim anlamı ise Allah'ın kulları arasından seçtiği, vahiyle şereflendirdiği ve vahyi insanlara ulaştırmak üzere görevlendirdiği kişilere Peygamber denilmektedir. Arapça karşılığı ise resul kelimesidir. Resul ise yeni bir şeriatla insanlara gönderilen Peygamberlere denilmektedir. Nebi ile farkı buradan kaynaklanmaktadır. Nebiler emir ve yasakları insanlara haber vermekle görevlidirler. Ancak nebilere yeni bir kitap yeni bir şeriat verilmemiştir. Peygamberlere inanmak Allah'ın gönderdiği her şeye eksiksiz olarak inanmak demektir.
Allah-u Teala hiçbir Peygamber arasında ayrım yapmaksızın hepsine inanmayı farz kılmıştır. Yüce Allah insanlık tarihi boyunca mesajlarını Peygamberler aracılığı ile insanlara bildirmiş ve hakikate çağırmıştır. İnsanlar dünya ve ahirette mutlu olmak isterler. Bu mutluluğun yollarını onlara gösterecek rehberlere ihtiyaçları vardır. Bu rehberler, yüce Allah'ın elçileri olan peygamberlerdir. Kesbi, yani çalışmakla elde edilir bir şey olmayan peygamberlik ve elçilik, Allah'ın kendi seçtiği kullarına bahşettiği şerefli bir paye ve görevdir. Bununla ilgili olarak Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır: "Allah, meleklerden de resuller seçer, insanlardan da"(Haç,22/75.)
İnsanlar, peygamberler sayesinde Allah'a karşı kulluk görevlerini öğrenirler. Bu görevlerini yapmayacak olurlarsa hesap gününde rablerine karşı kendilerini savunacak mazeretleri de kalmaz. Bununla ilgili olarak yüce Rabbimiz bizleri şöyle uyarmaktadır: "Müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdik ki, peygamberlerden sonra insanların Allah'a karşı bir bahaneleri olmasın."(Nisa,4/165.)
PEYGAMBERLERE niçin ihtiyaç vardır?
Vahiyden mahrum bir akıl, madde aleminin yapısı ve vazifeleri hakkında bir şeyler söyleyebilir ama "Bu alem niçin yaratılmıştır. Bu kainatın sahibi kimdir, isimleri, sıfatları nelerdir, insan Rabbine karşı şükür vazifesini nasıl yerine getirecektir. Bu dünyadan sonra hangi aleme gidilecektir" gibi hakikatleri akıl tek başına bilemez. Bunlar ancak Kur'an güneşinden istifade ile ve bir peygamberin rehberliğinde bilinebilir. Yaratılış amacını bilmede kendine yetersiz kalan insan, var oluş nedenini; nerden gelip nereye varacağını anlamak ve bilmek için de peygamberlere muhtaçtır.
PEYGAMBERLERİN SIFATLARI
1- İSMET: Peygamberler suç işlemezler, Allah'ın yasaklarını çiğnemekten uzak dururlar. Günahsızdırlar.
2- EMANET: Emin, yani güvenilir olmak. Her bakımdan emin ve güvenilir olan peygamberler, ilahi emir ve yasakları ilave ve eksiltme yapmaksızın insanlara tebliğ etmişler. Kendilerine duyulan güveni boşa çıkartmamışlardır. Mesela peygamberliğine iman etmedikleri halde bazı müşrikler, para ve kıymetli eşyalarını Hz. Muhammed (s.a.s)'e emanet bıraktıkları tarihen sabittir.
3- TEBLİĞ: Bütün peygamberler, Allah tarafından kendilerine gelen vahyi ümmetlerine tebliğ etmiş asla gizlememişlerdir.
4- FETANET: Zeki olmak, bütün peygamberler, akıllı, zeki ve bilinçli kimselerdir. Bu niteliğe sahip olmasalardı inkarcılara karşı delil getiremez. Allah yolunda davette ümmetlerini ikna edemezlerdi.
5- SIDK: Doğruluk, bunun zıddı yalancılıktır. Yalancılık bırakınız bir peygambere, sıradan bir insana bile yakışmaz ve ismet, emanet gibi sıfatlarla bir arada bulunamaz. Şunu da belirtelim ki; peygamberlerin tamamı erkeklerden seçilmişlerdir. Kadınlardan peygamber seçildiği vaki değildir. Bu husus Kur'an-ı Kerim'de açıkça belirtilmektedir. "Senden önce de ancak, kendilerine vahyettiğimiz birtakım erkekleri peygamber olarak gönderdik. (Nahl, 16/43.)
Son zamanların en kurak yılını yaşadığımız bu günlerde ülkemizde suya ve yağmura ihtiyaç duyulmaktadır. Kıymetli halkımız kıldığımız farz namazlardan sonra gönülden dua edelim. "Allah'ım! Sen Allah'sın senden başka ilah yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz, bize bol yağmur indir. İndirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtaç olduğumuz) zamana kadar indir.”
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti, inayeti, hidayeti hepimizin üzerine olsun. Hakka namzet ol.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
556 gün önce
619 gün önce
633 gün önce
717 gün önce
752 gün önce
773 gün önce
780 gün önce
814 gün önce
822 gün önce
864 gün önce
871 gün önce
878 gün önce
885 gün önce
1012 gün önce
1019 gün önce
1026 gün önce
1039 gün önce
1046 gün önce
1102 gün önce
1109 gün önce
1123 gün önce
1130 gün önce
1144 gün önce
1159 gün önce
1172 gün önce
1194 gün önce
1201 gün önce
1228 gün önce
1243 gün önce
1249 gün önce
1264 gün önce
1277 gün önce
1285 gün önce
1305 gün önce
1333 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=