Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

HUZUR VE BEREKET VESİLESİ SELAM

01 Nisan 2021, 15:55 Okuma: 1721

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla.
Selam ve selamlaşma hem Kur'anı Kerim'de hem de nebevi sünnette üzerinde ihtimamla durulan bir husustur. Müminler için selamlaşma "Size bir selam verildiğinde ya daha güzeli veya dengi ile cevap verin. Allah her şeyin hesabını eksiksiz bilmektedir.” (Nisa,4/86) ayetinden anlaşılacağı üzere bir emr-i ilahidir. Yüce Allah bu ayette bizlere kuru kuruya selamlaşmanın doğru olmadığını, bir selam verildiğinde ona daha güzeli ile karşılık vermemiz gerektiğini buyurarak selam verirken ve alırken bunu özenle yapmamız gerektiğini bildirmektedir.
Selam müminler arasında sevgi ve kardeşlik, muhabbeti yaygınlaştırıyor. Efendimiz (s.a.s)’de buna işaret etmiş ve şöyle buyurmuş: "İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.” Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir işi size haber vereyim mi, aranızda selamı yayınız. Bir müslüman kardeşimizin evine gidince önce kendimizi tanıtıp ardından müsaade istemeli en sonunda ise selam vererek içeri girmeliyiz. Kendi evimize de girdiğimiz zaman hane halkımıza selam vereceğiz. Allah Resûlü’de buna önem vermiş ve bu konuda uzun süre yanında kalarak kendisinin tedrisinden geçmiş olan Hz. Enes'e "Yavrum! Ailenin yanına girdiğin zaman onlara selam ver. Bu sana ve ailene bereket getirir." (Tirmizi, isti'zan, 10) buyurmuştur.
Resulü Ekrem'in bu hadisi bizlere hane içinde selamlaşmanın, aile için maddi ve manevi anlamda kazanç sağladığını göstermektedir. Zira evine giren kişinin ilk olarak aile fertlerini selamlaması, aile bireyleri arasındaki muhabbetin ve saygının artması hususunda bir vesiledir. Muhakkak ki sevgi ve saygının olduğu bir yuvanın atmosferi huzur ile kaplıdır. Huzurun hakim olduğu ortam ise maddi ve manevi olarak bereketlenir. Eşlerin birbirlerine, ebeveynin çocuğa verdiği selam özünde ,"sana değer veriyorum" anlamına gelmektedir. Üstelik selam seni önemsiyorum ve senin için hayır diliyorum ve benden sana zarar gelmez emin ol, demenin de bir başka halidir. Hane halkının içine girince selam vereceksin. Bu hadisi okuyunca bir anımı hatırlattı bana. Muş Bulanık Göztepe köyünde görevliyken Ramazan ayında bir gün cemaatime selam konusunda vaaz verdim. Vaazım da bu hadisi “hane halkının yanına girdiğin zaman onlara selam ver” okuyunca cemaatten yaşlı bir adam bana seslendi: “Hocam bir gün bir mevlid vereceksin, masrafa gireceksin ve bütün hanımlarımızı çağıracaksın ve bu vaazı onlara da yapacaksın. Vaazın içinde okuduğun hadisi de (hane halkının yanına girdiğin zaman onlara selam ver) onlara güzelce anlatacaksın. Hanımlarımıza diyeceksin ki bundan sonra eşleriniz eve geldiğinde sizlere ve evde bulunanlara selam verince onlara gülmeyeceksiniz. Bu efendimizin bir sünnetidir diyeceksin. Akşam eve gidip onlara selam verince bize gülmesinler diye… seni ikaz ettim hocam! Çünkü ilk defa evde uygulayacağız ondan.”
Hacı amcanın niyeti ailenin ona gülmemesidir ve sanırım bu hadisi ilk defa duymuştur. Ondan beni ikaz etti. Selam insanlar arasında sevginin, dostluğun ve barışın yaygınlaştırılması, müminlerin kalplerinin birbirlerine ısındırılması açısından büyük önem arz eden, bir yanı ile ibadet, bir yanı ile de sosyal hayatın idamesinde gözetilmesi gerekli bir nezaket ifadesidir. Bu nedenle Allah Resul’ünün "İnsanların Allah katında en makbulü ve o'na en yakın olanı önce selam verendir." (Ebû Davud, Edep, 133) Düsturuna uygun olarak selam vermede samimi ve aceleci olmak gereklidir.
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti, inayeti, hidayeti hepimizin üzerine olsun. Hakka namzet ol.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
556 gün önce
619 gün önce
633 gün önce
717 gün önce
752 gün önce
773 gün önce
780 gün önce
814 gün önce
822 gün önce
864 gün önce
871 gün önce
878 gün önce
885 gün önce
1012 gün önce
1019 gün önce
1026 gün önce
1039 gün önce
1046 gün önce
1102 gün önce
1109 gün önce
1123 gün önce
1130 gün önce
1144 gün önce
1159 gün önce
1172 gün önce
1194 gün önce
1201 gün önce
1208 gün önce
1228 gün önce
1243 gün önce
1249 gün önce
1264 gün önce
1277 gün önce
1285 gün önce
1305 gün önce
1333 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=