Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

01 Ekim 2020, 18:30 Okuma: 2234

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Bilindiği gibi çocuk, anne-babanın ve tüm milletin çekirdeği ümidi istikbalidir. Bundan dolayı islam, çocuk terbiyesine büyük önem vermiş, çocuğu iyi yetiştirmeyen anne-babanın ve tüm milletlerin istikbalini tehlikeli görmüştür. Çocuklarımıza itikadı vecibelerini talim etmek, terbiyeli bir çocuk yetiştirmek, yedi yaşından itibaren dini sorumlukları öğretmek, dünyevi ve uhrevi ihtiyaçlarını temin etmek, dünyaya geldiği zaman dini bir isimle tesmiye etmek, Kur'an Kerim, Hz. Muhammedin (s.a.v) hayatını ve dini bilgiler öğretmek gerekir.
Her anne-baba bu görevlerini yerine getirmekle görevlidirler. Bu görev üzerlerine farzdır. Çocuk terbiyesi konusunda efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır: "Hiçbir baba evladına güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır." (Tirmizi, Biir ve sıla 33) Çocuklarımız için güzel terbiye şarttır. Çocuklarımıza nasıl sahip çıkalım? Sorusuna vereceğimiz cevap öncelikle çocuklarımızı madde bağımlılık yapan sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri maddelerden uzak tutalım. Çocuklarımızın kimlerle arkadaşlık ettiğine dikkat edelim. Burada ebeveynlere seslenmek istiyorum: "Çocuklarının okulda ve dışardaki arkadaş çevrelerini takip etsinler, çocuklarının geleceğinin kararmaması adına bu çok önemlidir." Güzel bir söz vardır: "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” bu söz bize düşündürücü bir anlam veriyor. Dolaysıyla çocuklarımızın kimlerle arkadaşlık yaptığını nerelerde zaman geçirdiğini bizce bilinmesi gereken çok önemli bir durumdur. Gerçekten arkadaş çevresi çok önemlidir. Kötü insanlarla arkadaşlık yaparsan kötü ahlaklı biri olursun. İyi insanlarla arkadaşlık yaparsan iyi ahlaklı biri olursun. Çocuklarını batıya, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi metropol şehirlere çalışmaya gönderen ailelere de sesleniyorum. Orda çalışan çocuklarınız ne iş yapıyor, nasıl arkadaşlarla takılıyor, hangi ortamlara gidiyor? Bunları hiç kendilerine sordunuz mu acaba! Bunları sorun araştırın. Bir kaç günde bir telefon edin, hatta her gün edin. Hal hatırlarını sorun. Yakın dostlardan ve tanıdık çevrelerden çocuklarınızı sorun araştırın, takip edin.
Tabi ki dini görevlerini de ihmal etmeyelim. Çocuklarımız namaz kılıyor mu, oruç tutuyor mu, diğer kalan dini görevlerini yerine getiriyor mu? Bunları da takip edelim ve sürekli takipte olalım. Yok ben takip etmem çalışsın bana para göndersin, ne yapıyor nerelere takılıyor, kimlerle arkadaşlık yapıyor umurumda değildir desek, çocuklarımıza çok kötülük yapmış oluruz ve büyük bir vebal altına gireriz. Hepimiz görüyoruz son zamanlarda televizyon ekranlarında, basın yayın organların da sosyal medyada, çocuklarımız hakkında çirkin ve hoş olmayan olaylara rastlıyoruz. Çocuk istismarı, çocuk tacizi, çocuk kaçırmaları gibi durumlar maalesef ortaya çıkıyor. Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Onları başı boş bırakmamalıyız. Bu konuda devletimizde gerekeni yapmalıdır. Çocuk suçlarına karışan kişilere çok sert ve caydırıcı cezalar getirmelidir. Çocuklarımıza kötülük yapan ve kötülük yapmaya niyetlenen kişilerin Allah belasını versin. Rabbim çocuklarımızı kötü niyetli insanlardan korusun. Dinini seven, peygamberini seven, namaz kılan, Allah'ın emirlerini yerine getiren, devletine bağlı olan, vatanına hizmet eden dürüst terbiyeli çocuklar yetiştirmeyi nasip etsin.
Allah'ın rahmeti, bereketi, mağfireti, hidayeti, inayeti hepimizin üzerine olsun. Hakka namzet ol.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
584 gün önce
647 gün önce
661 gün önce
745 gün önce
780 gün önce
801 gün önce
808 gün önce
842 gün önce
850 gün önce
892 gün önce
899 gün önce
906 gün önce
913 gün önce
1040 gün önce
1047 gün önce
1054 gün önce
1067 gün önce
1074 gün önce
1130 gün önce
1137 gün önce
1151 gün önce
1158 gün önce
1172 gün önce
1187 gün önce
1200 gün önce
1222 gün önce
1229 gün önce
1236 gün önce
1256 gün önce
1271 gün önce
1277 gün önce
1292 gün önce
1305 gün önce
1313 gün önce
1333 gün önce
1361 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=