Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

MUSAB SEZGİN HOCAMIZA SORDUK?

30 Haziran 2022, 14:09 Okuma: 627

Kıymetli okurlar sosyal medya üzerinde Kozluk ilçemiz Ünsaldı Köyü (Dırşane) cami imam hatipi sayın Musab Sezgin hocamıza şöyle 3 soru yönelttik ve sorduğumuz soruları ve hocamızın verdikleri cevapları yazı köşemize taşıdık.
Birinci soru:  Hayvana fazla eziyet vermemek maksadıyla kesim esnasında  elektrik şoku, narkoz ve benzeri bir yöntemle hayvan bayıltarak kesilmesi caiz mi?
Birinci sorunun cevabı : Narkoz ve elektrik şoku, fazla verilip  hayvanın ölümüne sebebiyet verirse, başı kesilmeden önce hayvan ölürse, ardından başı kesilse de  eti haramdır.
Fakat düşük voltajla elektrik verilse veya az bir miktar narkoz verilip geçici bir süreliğine hayvan bayıltılmışsa o zaman eti helaldir.
Çünkü başı kesilmese, kaç dakika sonra hayvan kendine gelip normal hayatına devam edecektir.
Bu işi yapanlar voltaj ve narkoz miktarına dikkat etmeleri lazım. Mesuliyet onlardadır.
İkinci soru : Bu yöntemle Udhiye kurbanı kesmek caiz mi?
Üçüncü soru: Deli hayvanın (الثولاء) kurbanlık  için engel olduğu mezheplere göre acaba buna kıyasen kesimden önce az bir voltajla veya narkozla hayvanın bayıltılması bu hüküm  altına girer mi?
İkinci ve üçüncü soruların cevabları ise :
Malumunuz kurban bahsinde deli  hayvanın (الثولاء) Kürtçe de ise (haywana din, gejek) kurbanlık için  engel teşkil edip etmediği hakkında fakihler  farklı içtihadlara gitmişlerdir.
Hanefi mezhebinde : Hayvanın deli olması, kurbanlığa engel değildir. Ancak bu deliliği onu otlatmaktan ve yem yemesinden alıkoyuyorsa o zaman kurbanlığa engel teşkil eder. Çünkü bu halet  onun helakına sebebiyet vereceği ve onun için büyük bir ayıp olduğu aşikardır.
Maliki mezhebinde ise : Süreklilik arz eden deliliğin kurbanlığa engel teşkil ettiğini beyan ediyorlar.
Geçici  delilik ise malikilerde kurbanlık için engel teşkil etmez.
Şafi mezhebinde ise : Delilik kurbanlığa engeldir. Deliliğin kurbanlığa engel olması için bariz olması lazım. 'Öyle ki diğer hayvanlardan ayrılıp onlara sırtını çevirip otlağın bulunduğu yere ters yönüne gitmesi ve az otlaması gibi.
İbni Hacer elheytemi Tuhfetul muhtaç kitabında diyor ki : İmam Nevevinin Minhac metni ve diğer Şafii fıkıh kitaplarının ibarelerinin zahirinden anlaşılan hayvan deli ise, her ne kadar bu delilikten dolayı zayıflamayıp semiz ise de yinede kurbanlık için olmaz. Çünkü hayvanın semizliğine rağmen bu onun için bir ayıptır, kusurdur.
Bu ibare üzerinde muhaşşi Seyyid Ömer El'basri şafi kitaplarından muntekadan (المنتقي) nakil getirerek: Deli hayvanın kurbanlığa engel teşkil ettiğinin illeti,'çünkü hayvanın zayıf düşmesine sebebiyet verdiğindendir.
Bu illetten anlaşılan hayvan zayıf düşmeyip eti zarar görmemişse kurbanlık için uygun olup ve zahır olanda budur diyor.
Fakat Muhaşşi Şirvani Seyit Ömer' e itiraz da bulunup o zaman deriz ki :Bu illete binaen topal hayvanında her ne kadar topallığı bariz ise de semizliğine zarar vermemişse kurbanlık için olması lazım.  Halbuki ibni Hacer elheytemi, imam Remli, ve Hatip Eş'şerbini
topallığın bariz  olduğu durumlarda her ne kadar hayvan Semiz ise de kurbanlık için engel olduğunu beyan ediyorlardır . Hatta kesim esnasında hayvan hareketlenip sakatlanırsa bu sakatlık her ne kadar kesim esnasında meydana gelmişse de kurbanlığa engel olduğunu beyan ediyorlar.
Bariz topallığın kurbana engel teşkil etmesinin illetini şu şekilde getiriyorlar : Çünkü bu hayvan arkadaşlarından otlatma yerlerinden geri kaldığı için zayıflamasına sebebiyet verdiğindendir.
İmam Maverdi  Havi kitabında İkinci illet olarakta : Topallığın doğal olarak kusur olduğundan,  semenden de eksiltmeye sebebiyet verdiğindendir.
Bu açıklamalardan anladığım kadarıyla Hanefi ve Maliki mezhebine göre düşük voltaj ve az miktar da narkoz ve saire her ne kadar hayvanı bayıltsa da kurbanlığa engel teşkil etmez.
Şafi mezhebine göre ise : Zaten  muhaşşi Seyit Ömer Elbasrinin tesbitine göre kurbanlığa engel teşkil etmez. Neticede hayvanın semizliğine ve etine her hangi bir zarar vermiyordur.
İbni Hacer elheyteminin, 'deliliğin hayvanın semizliğine zarar vermesede yinede  kurbanlığa engel teşkil eder’ ibaresi her ne kadar ilk vehlette elektrik ve narkozla hayvanın bayıltması durumunda engel teşkil eder akla gelse de, bayıltmanın hakikatte delilik olmadığını, bunun geçici olduğunu ve hayvan için bir kusur ve ayıp teşkil etmediğinden dolayı kurbanlık için engel teşkil etmeyeceği görüşü daha yatkın geliyor.
Zaten ibni Hacer elheytemi de semizliğini kayıp  etmese de kurbanlık için olmayacağını delillendirirken, deliliğin neticede kusur olduğunu beyan ediyor.
Hatta topal hayvanında her ne kadar semizde olsa kurbanlığa engel teşkil ettiği illetten bir tanesi de, topallığın kusur olduğunu ve semenden (değeri, parası) eksiltmeye neden olduğunu beyan ediyorlar.
Narkoz ve elektrikten dolayı, hayvanda her hangi bir kusur ve ayıp  teşkil etmediği ve semende de eksikliğe sebebiyet vermeyeceği aşikardır.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
556 gün önce
619 gün önce
633 gün önce
717 gün önce
752 gün önce
773 gün önce
780 gün önce
814 gün önce
822 gün önce
864 gün önce
871 gün önce
878 gün önce
885 gün önce
1012 gün önce
1019 gün önce
1026 gün önce
1039 gün önce
1046 gün önce
1102 gün önce
1109 gün önce
1123 gün önce
1130 gün önce
1144 gün önce
1159 gün önce
1172 gün önce
1194 gün önce
1201 gün önce
1208 gün önce
1228 gün önce
1243 gün önce
1249 gün önce
1264 gün önce
1277 gün önce
1285 gün önce
1305 gün önce
1333 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=