Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

SİZDEN GELEN DİNİ SORULAR-1

26 Mayıs 2022, 16:20 Okuma: 594

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Kıymetli okurlar, din konusunda şahsımıza sorulan soruları ve verdiğimiz cevapları yazı köşemize taşıdık.

* Avret ne demektir? Kadınların bütün vücudu avret midir?
- Erkek ve kadında örtünmesi gereken yerlere avret denir. Hanefi ve Şafii mezhebine göre, erkeğin erkeğe nispetle avreti; diz ile göbeğin arasıdır. Buna göre diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Kadının kadına nisbetle avreti; diz ile göbek arasıdır. Buna göre, diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Erkeğin kadına nispetle avreti; mahremi olduğu takdirde yine diz ile göbeğin arasıdır. Namahrem ise, Şafii ve Hanbeli mezhebine göre el yüz dahil bütün vücudu avrettir. Hanefi ve Maliki mezhebine göre, el yüz müstesna bütün vücut avretir. Fitne korkusu varsa bütün vücudu avrettir. Avret olan yerlere bakmak haram olduğu gibi dokunmakta haramdır.

* Bir kadının tek başına yolculuk yapması caiz midir?
- Hz. Peygamber (s.a.s) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur; “Allah'a ve ahiret gününe inanan bir kadının, yanında mahremi yokken bir gün ve bir gecelik bir yolculuğa çıkması helal olmaz." Hanefi mezhebine göre, bir kadının tek başına İstanbul'dan Ankara'ya gibi uzak bir yere gitmesi caiz olmadığı gibi kocası veya mahremi olmadan bir kadınla birlikte olsa da gitmesi caiz değildir. Şafii mezhebine göre ise, emniyette olursa ilk hac ile mecburi iş için bir kadının kocası ve mahremi olmadan iki veya daha fazla kadın ile birlikte gitmesinde bir beis yoktur.

*Korku gibi bazı sıkıntılardan korunmak için ayet ve dua yazıp taşımak caiz midir?
- Korku gibi bazı sıkıntılardan korunmak için ayet ve dua yazıp taşımak da caizdir. Abdullah ibn-i Amr temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz yaşına gelmeyen çocukları için yazıp onların boyunlarına asardı. Ancak şuna dikkat etmek gerekir ki, bunu yapmayı meslek haline getiren ve karşılığında para alan insanlardan ve kadınlarla yalnız başına kalan kimselerden uzak durmak gerekir.

*Vücudun rengini gösterecek şekilde ince bir elbise veya dar bir elbise ile namaz kılmak caiz midir?
-Hanefi ve Şafii mezhebine göre, vücudun rengini gösterecek şekilde ince bir elbise ile namaz kılmak caiz değildir. Kadının saç rengini gösteren ince tülbent ile başını örtüp namaz kılması da sahih değildir. Örtünün sık dokunmuş, altını göstermeyecek kalınlıkta olması gerekir. Vücudun siyah ve beyazlığını gösterecek şekilde, ince bir elbise ile dışarı da dolaşmakta haramdır. Dar elbise de ise; Elbisenin darlığından dolayı avret yerinin belli olması, kötü bir hal ise de, mekruh olmakla birlikte namazın sıhhatine engel değildir.

Son olarak bir eklemede bulunacağım. Yeni Valiler kararnamesiyle ilimize Vali olarak atanan sayın Ekrem Canalp'ı kutluyorum ve yeni görevinde başarılar diler, ilimize hoş geldin diyorum. Rabbim kendilerine güzel hizmetler yapabilmeyi nasip eylesin, yar ve yardımcısı olsun ve onun yanında olsun. Kendilerine her zaman dualarımızı esirgemeyeceğiz. Edirne’deki hizmetlerine baktığımızda orada çok güzel hizmetler yapmıştır. Batman’da da inşallah güzel hizmetlere imza atacaktır. Batman'a gelir gelmez Diyarbakır caddesinde bulunan esnafları ziyaret etmesi ve orada bulunan insanlarla ilgilenmesi, Petrolkent mahallesinde yurttaşların yanında oturması ve onların dertlerini dinlemesi Batman halkını ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu gösteriyor ki halkla iç içe olacaktır. Halkın yanında olacaktır.
Dua da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
556 gün önce
619 gün önce
633 gün önce
717 gün önce
752 gün önce
773 gün önce
780 gün önce
814 gün önce
822 gün önce
864 gün önce
871 gün önce
878 gün önce
885 gün önce
1012 gün önce
1019 gün önce
1026 gün önce
1039 gün önce
1046 gün önce
1102 gün önce
1109 gün önce
1123 gün önce
1130 gün önce
1144 gün önce
1159 gün önce
1172 gün önce
1194 gün önce
1201 gün önce
1208 gün önce
1228 gün önce
1243 gün önce
1249 gün önce
1264 gün önce
1277 gün önce
1285 gün önce
1305 gün önce
1333 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=