Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Ercan ARSLAN

Barış, barış insanlarıyla mümkün olur

24 Ocak 2016, 18:00 Okuma: 2472


“Barış istiyorsak, barış dili kullanacak ve barışla anılan isimlere ihtiyacımız var. Müzakereye şahinlerle gidemezsiniz. Zaten bu gidişiniz barış değil, savaş söylemleri yaratır. Çoktandır Leyla Zana suskundu. Kimse adım dahi atmıyordu. Oysa bizim Leyla Zana tipi politikacılara ihtiyacımız var.”

Barış hemen şimdi de ama bu şiddet söylemleriyle değil. Siyasetçiler kullandıkları dile dikkat etmeli. Sokak dilini dahi geçen bir üslup var ve bu üslup barışa hizmet etmiyor ve edemez de…
Kaç zamandır bu konunun önemine vurgu yapıyorum. Şiddet dili sokağı kaosa sürüklüyor. Sokağa ne verirseniz, sokak onu alır. Şiddet dili şiddet yaratır, güvercin söylemleri de barış.
Bizim şahin söylemlerine değil, güvercin söylemlerine ihtiyacımız var. Aslında sadece şahin söylemi de şahin politikacılara da ihtiyacımız yok, bizim güvercin siyaseti güden politikacılara ihtiyacımız var.
Barış istiyorsak, barış dili kullanacak ve barışla anılan isimlere ihtiyacımız var. Müzakereye şahinlerle gidemezsiniz. Zaten bu gidişiniz barış değil, savaş söylemleri yaratır.
Çoktandır Leyla Zana suskundu. Kimse adım dahi atmıyordu. Oysa bizim Leyla Zana tipi politikacılara ihtiyacımız var. Leyla Zana, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istemiş.
Erdoğan bu talebi doğruladı ki bence bu çok önemli bir buluşma. Zana, barışçıdır, söylemleri de öyle. Erdoğan ile sıradan bir külliye görüşmesi olmayacak. Dert anlatacak, sıkıntının boyutunu konuşacak ve belki de bu buluşmadan önemli mesajlar çıkacak.
Dedim ya şiddet söylemi kullanmayan politikacılara ve arabuluculara ihtiyaç var. Herkes “barış” diyor ama hiç kimse “nasıl barış” diye sormuyor.
Elbette bugünlerde Türkiye’yi şiddete sürükleyen bu çatışmalar bitecek, hep böyle devam etmeyecek ve etmemeli de.
Ama bunun için adım atılması gerekiyor, diyalog gerekiyor ve şiddet ile şiddet dilinin rafa kaldırılması hatta mümkünse bir daha yaşanmaması gerekiyor.
Çözüm sürecine geri dönülmeli ve tekrar çözüm süreci başlamalı, yeniden inşa edilmeli. Yaralar sarılmalı ve silahlar şimdi bir an önce susmalı. Aklıselim kazanmalı.

BATMAN’A HİZMET ETMEK
Batman Bölge Devlet Hastanesinde günde binlerce hastaya bakılıyor ve hastane bütün bu yoğunluğa karşın önemli hizmetlere imza atıyor. Yükün en ağırını da doktorlar sırtlıyor.
Hasta bakmaktan kafalarını kaldıramayan doktorlar çok önemli hizmetler veriyor. Gercüş doğumlu Batmanlı Genel Cerrah Operatör Doktor Yılmaz Akyüz de o doktorlardan biri.
Günlük onlarca hastaya Bakan Genel Cerrah Op. Dr. Akyüz, Batmanlı da olmanın sorumluluğuyla fedakar bir doktorluk örneği gösteriyor.
Amaçlarının insana hizmet olduğunu kaydeden Op. Dr. Akyüz, doktorluğun kutsal bir meslek olduğuna vurgu yaparak, “Batman’a hizmet etmek benim için çok daha önemli. Özellikle kendi memleketime hizmet etmek istedim.  Amacım insanıma en iyi hizmeti sunabilmek.”
Dr. Yılmaz Akyüz gibi doktorların sayısı arttıkça Batman çok daha iyi sağlık hizmeti sunan bir kent olacaktır diye düşünüyorum. Sayın Akyüz’e de Batman’a verdiği hizmetten dolayı teşekkür ediyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1668 gün önce
1779 gün önce
2201 gün önce
2343 gün önce
2397 gün önce
2710 gün önce
2918 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=