Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Ercan ARSLAN

Normal bir günümüz olmadı!

30 Kasım 2015, 17:11 Okuma: 2528


Güneydoğu’da yaşıyorsanız normal bir gününüz yok demektir. Bölge insanı son 30 yıldır normal olmayan süreçler yaşıyor. Maalesef bölgede insanlarda normal ölüm yaşamıyor.
Başka da bir değişle ölüm bu bölgenin vazgeçilmezi... Doksanların Batmanında hemen her gün cinayetler işleniyordu. Yerel gazete bir gün cinayet olmayınca, “Bugün Batman’da cinayet işlenmedi” diye haber yapmıştı.
Ne kadar trajedi dolu bir durum… Bölge insanı huzur ve barış istiyor, artık sokaklarda tükenen hayatlar istemiyor ve cinayetleri kim işlerse işlesin, cinayetlerin karşısında duruyor.
Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde Baro Başkanı Tahir Elçi, PKK ile Devlet arasında yaşanan bir çatışmada öldürüldü. Tahir Elçi ve 2 Polis Memuru sokak ortasında katledildi.
Hiçbir cinayetin sebebi mazur görülemez. Sayın Elçi, soyadı gibi bir barış elçisiydi. Ne PKK’lıydı, ne Devletin adamıydı, barış adamıydı ve bu bölgeye barış tesis edilsin diye mücadele veriyordu.
Düşüncelerini açıkça söylüyordu. O gün de tarihi duyarlılık gösterme adına Sur İlçesinde dört ayaklı minarenin gölgesindeydi. Çatışmalarda zarar gören tarihi eserlere yapılan şiddete karşı geliyordu.
Sonrası malum basın açıklamasının yaşandığı noktada çatışma yaşandı ve kurşun adres sormadan Tahir Elçi’yi aramızdan aldı götürdü. Aynı çatışmada iki de polis öldü.
Kim ne derse desin yaşananlar şiddettir ve şiddet asla kabul edilemez. Tahir Elçi’ler ağaç dalında yetişmiyor. Yazık bu bölge bir barış elçisini, bir özgürlük kahramanını, bir duygu adamını, bir eş, bir babayı yitirdi.
Şimdi daha güçlü bir şekilde savaşa karşı durmalıyız, barışı daha yüksek sesle istemeliyiz. Kin ve nifak tohumları ekerek, bu bölgeye ve bölge insanına hizmet edemeyiz. Yaşamak ve yaşatmak için mücadele etmeliyiz.
Tahir Elçi ve ölen Polislere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyor, bu olayın son olmasını diliyorum.
ERTELENEN MESELELER
Gündem çatışma ve ölümler olunca, yaşam ile ilgili, gelecekle ilgili birçok meseleyi erteliyoruz. Oysa unuttuğumuz bir şey var, o da hayatın acı da olsa devam ettiğidir.
İki sıcak mesele…
Birincisi: İMKB Anadolu Lisesinde yaşanan şiddet olayıdır ki, bu mesele rafa kaldırılmamalı. Olayda bazı gençlerin resmen okul bastıkları ortaya çıkıyor. On öğrenci bıçaklanarak yaralanmış.
Ne oluyoruz. Çocuklarımıza kim ve kimler saldırdı. Okula böyle destursuz girilebiliyor mu, okul yönetimi ve Milli Eğitim ne yapıyor ve tabi ki, okul güvenlikleri yine tartışma konusu.
Veliler haklı olarak isyan ediyor. Çocuklarını eğitim için okula gönderenlerin aklında bu şiddet olayı kaldı. Milli Eğitim bu konu da adımlar atmalı ve Velileri tatmin etmeli. Ortada ciddi bir güvenlik problemi var. Bu olayın takipçisi olacağız.
İkinci Mesele:
Son zamanlarda yine intihar vakaları yaşanıyor. En son 17 yaşında genç bir kızımız, göğsüne silah sıkarak yaşamına son verdi.
Ne oluyor gençlerimize. Sıkıntı nedir ve gençleri bu raddeye getiren durum nedir. Bu konu da önemli ve mutlaka araştırılmalı.
Daha çok ıskaladığımız mesele var. Onları da yarın yazarım artık.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1606 gün önce
1717 gün önce
2139 gün önce
2281 gün önce
2335 gün önce
2648 gün önce
2856 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=