Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Ercan ARSLAN

Eylül’de bayram güzeldir

22 Eylül 2015, 17:52 Okuma: 2791


Eylül güzel aydır, artık o adamı canından bezdiren sıcaklar yok. Geceleri battaniye örtmeye başladık, pencereleri de örtüyoruz, hava artık serinliyor. Eylül ayını sevmeyen var mıdır acaba. Eylül hiç sevilmez mi canım.
Eylül’ün 24’nde Kurban Bayramını kutlayacağız.
Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dini bir terim olarak, ibadet amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanı, Kurban Bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ifade eder.
Neden kurban kesildiğine gelince, efsaneye göre Hz. İbrahim ve eşi Sare’nin çocukları olmuyormuş… Sare bu işe çok üzülüyormuş. O günün şartlarına göre eşinin çocuk sahibi olabilmesi için kocasının başka bir kadınla evlenmesini uygun görmüş… Hacer isimli bir hanımla Hz. İbrahim’in ikinci evliliğini yapmasına razı olmuş…
Hz. İbrahim’in Hacer’den İsmail adında bir oğlu olmuş… Çok sevinmişler ama elbette Sare çok kıskanmış ve her fırsatta huysuzluk çıkarmış. İbrahim sürekli Sare’den de bir oğlu olması için Allah’a yalvarırmış ve bu duası kabul olduğunda oğlu İsmail’i kurban edeceğini söylermiş…
Aylar yıllar geçmiş, Hz. İbrahim’in 100 yaşından sonra ilk eşi Sare’den İshak adını verdikleri bir oğlu olmuş… Allah, bir gece rüyasında İbrahim’e adağını hatırlatmış…
İbrahim Peygamber tam çocuğunu kurban edeceği sırada, Allah Hz. İbrahim’e şöyle seslenmiş: “Ey İbrahim! Gerçekten rüyana sadakat gösterdin. Ve dediğimizi yaptın. Şüphe yok ki biz, güzel işler yapanları işte böyle mükafatlandırırız.”
Gördüğü rüya ile verdiği sözü yerine getirmesi gerektiğini düşünen Hz. İbrahim, o zor imtihanı geçmek için oğlunu şakağı üzerine yatırıp kurban edeceği an, Allah imtihanı kazandıklarını bildirerek kurbanlık koç göndermiş.
Böylece Allah’ın emrine bağlı olmanın güzelliğini hatırlamak için, bu büyük olayın anısına, kurban kesme geleneği günümüze kadar gelmiştir…
Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir göstergesidir.
İşte bu yüzden Kurban Bayramını büyük coşkuyla kutluyoruz.
Ülke olarak zor günler geçiriyoruz, yaşanan çatışmalar ve huzursuzluk hepimizin canını sıkıyor. Sadece canımızı değil, ekonomimizi de sarsıyor.
Esnaf sıkıntılı, vatandaş önünü göremiyor ve bu belirsizlik piyasaları vuruyor. Gelecek kaygısı ve kaos endişesi insanları gelecekle ilgili hayallerini kırıyor.
Önümüzde 1 Kasım’da genel seçim var. Türkiye’de her seçim öncesi sıkıntı yaşar, yaşadıklarımızda böyle bir sıkıntı hali. Seçim biter ve istikrar sağlanırsa, yaşadığımız bu kabus günler bıçak gibi kesilir diye bekliyorum.
Türkiye’nin istikrara ve huzura, kardeşliğe ihtiyacı var. Bunu gerçekleştirecek güç bu millet de var ve başaracaktır da umudu taşıyorum.
Bayramlar kardeşliktir ve barışa dairdir. Herkes bayram sabahı bu ülkenin huzuru ve barışı için dua etsin. Allah duaları kabul edicidir, rahmet sahibidir.
Bütün âlem-i İslam’ın bayramını en içten dileklerimle kutlarım.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1634 gün önce
1745 gün önce
2167 gün önce
2309 gün önce
2363 gün önce
2676 gün önce
2884 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=