Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Ercan ARSLAN

Hayatı ıskalamadan yaşamak çok mu zor?

13 Aralık 2015, 19:40 Okuma: 2854

Bölgede yaşanan çatışmalardan en çok esnaf etkilendi. Sadece etkilenmedi, iflas bayrağı da çekti. Vatandaş evinden, eşyasından oldu. Bu soğuk günlerde resmen sokakta kaldı. Elektrik yok, su yok, sokağa çıkmak yok, yarı açık cezaevi şartları yaşandı.
Özellikle de Diyarbakır Sur’da vatandaş hayatından bezdi.  Diyarbakır, Mardin’de çatışma olur da Batman etkilenmez mi? Batman’da etkilendi, hem de ağır faturalar ödedi.
Hangi esnafa giderseniz gidin durumun çok kötü olduğunu söyleyecek. Çekler geri döndü, krediler ödenemedi senetler havada uçuşuyor. İflas bayrağı çekenler sadece iflas etmedi, göçün de kıyısına geldi. İşsizlik ise katmerli bir şekilde devam ediyor.
Kepenk kapatmanın bir günlük ciroya maliyeti yüz milyarlarla ölçülüyor. Bölgede birçok yerde kepenkler iniyor. Cumartesi Batman’da indi.
Ne oldu zararı esnaf çekti. Eylem yapmanın başka yolları da olmalı. Hayatı ıskalamadan, yaşamı zehir etmeden. Kepenkler kapalıydı, vatandaş AVM’ye akın etti. Ne yapsın. Oysa esnaf en çok Cumartesi para kazanıyor, o günde eylem var. Kepenkler kapalı, vatandaş AVM’ye ve eve mahkum.
Dedim ya eylem yapmanın başka yolları olmalı. Yoksa böyle hayatı ıskalamak olmuyor.
Vatandaş ne mi istiyor?
Bu soru bile çok gereksiz ama yine de sorduk işte, Ey Vatandaş ne istiyorsun? “Barış ve huzur istiyorum. Hayatı ıskalamak, yaşamı ertelemek istemiyorum.”
90’larda öyle değil miydi? Her şey erteleniyordu, aşklar dâhil.
Yıl 2016’nın kıyısı sorunlar yine aynı ve katmerli, işsizlik yine adamı canından bezdiriyor. Esnaf yine iflas ediyor ve kıyısında. Hayat erteleniyor. Dertler bir değil, bin ve insanlar gelecekten endişeli. Sokaklarda hendek mi olur ve o da oldu.
İnsanlar artık çatışmadan da, çatışma dilinden de usandı. Görüntüler hiç değişmiyor. Oysa değişim değişimin kendisi değil midir. Değişmiyor işte, tarzlar bile aynı.
Yıllar önce Milletvekili Bengi Yıldız cadde ortasına oturmuştu, yıllar sonra Ayşe Acar ve Mehmet Ali Aslan oturdu. Eylem de aynı, TOMA’larda aynı. Tepkiler de aynı, tartışmalarda aynı, haberler ve haber dili de aynı.
Anlayacağınız bölgede hiçbir şey değişmiyor, fotoğraflar bile. Sadece yüzler farklı ama gerisi fotokopi. İşte vatandaşın isyanı da buna. Artık yeni bir şey istiyor vatandaş. Barış istiyor, huzur istiyor ve gelecekten umutlar bekliyor.
Çok mu zor bunu vermek. Çok mu zor bir şeyleri değiştirmek. Çok mu zor gerçekten barış istemek. Yaşamak ve yaşatmak çok mu zor. Hayatı ıskalamadan, ertelemeden geleceği yaşamak çok mu zor Allah aşkına.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1634 gün önce
1745 gün önce
2167 gün önce
2309 gün önce
2363 gün önce
2676 gün önce
2884 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=