Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Ercan ARSLAN

Bayram güzellikleri yaşatır

15 Temmuz 2015, 18:26 Okuma: 2928

 

Ramazan ayını iple çekiyorduk. 1000 aydan hayırlı Kadir gecesine Ramazan ayında kavuştuk. Rahmet ve merhamet ayında teravihler kıldık, dualar ettik. Bu ay içinde yapılan duaların ne kadar kıymetli olduğunu bilmeyen yok.
Her güzel şeyin bir sonu var elbette. Dört gözle beklediğimiz Ramazan sona eriyor. Artık Allah’tan dileğimiz gelecek Ramazan’a kavuşabilmektir.
Yoksulların gözetildiği, komşuluk hakkının daha çok özümsendiği bu kutsal ay bizlere vedaya hazırlanıyor. Batman’da sıcaklar 45 dereceleri buldu ve o kadar bunalttı ki ama yine de Müslümanlar Ramazan’ı iliklerine kadar yaşadı.
Ve artık bu güzel ayın sonunda bayram etme zamanı. Ramazan Bayramı Müslümanlara oruçtan sonra Allah’ın sunduğu bir ödül…
Ramazan Bayramı işte bu coşku ve sevinçle kutlanıyor. Küslerin barıştığı, müslümanların kardeşlik duygularının arttığı, çocukların mutlu edildiği özel günlerdir bayram.
Ramazan Bayramı 3 gün sürüyor ve 3 gün boyunca komşular ve akrabalar ziyaret ediliyor, mezarlıklara gidiliyor, sevenler ve sevilenler buluşuyor. İşte Ramazan Bayramı bütün bu güzellikleri yaşatacak bir kudrete sahip.

ESKİ BAYRAMLAR…
Sanayi ve bilim çağı bayramları da etkiledi. Kim ne derse desin o eski bayramlar yok. Piyasada ne ararsanız var. Şekerlerin ve çikolataların bin bir türlüsü, elbise seçenekleri başınızı döndürür ama o eski bayramların verdiği tat yok.
Eski bayramlar daha çok insaniydi ve daha çok samimiydi. İnsanlar bayramı daha çok önemsiyordu. Komşuluk hakkı daha çok güçlüydü.
Ve tabi ki çok seçeneklerde yoktu ama insanlar aza kanaat getiriyor ve mutluydu. Bunu herkesin yüzünde görebiliyordunuz.
3 gün dolu dolu bayram yaşanırdı. Şimdi öyle mi? Birinci günün sonrasında bayram artık bitmiş oluyor. Ama öyle değildi eskiden. Daha kucaklayıcı ve daha sevinçliydi.
Çocuklar ellerinde şeker torbalarıyla yorulana kadar sokak sokak, mahalle mahalle, ev ev dolaşırlardı. Herkes misafir şeker alır ve çocuklara bu şekeri ikram ederlerdi.
Sabah bayram namazı sonrası tanı tanıma herkes herkesin bayramını kutlardı. Yabancılık yoktu, çünkü bayram herkesle yaşanmalıydı ve coşkulu olmalıydı ve coşkuluydu da…
Çocuklara yeni elbiseler alınır, sadece çocuklara mı? Erişkinlerde yeni elbiseler alırlardı. Evlerde hummalı bir temizlik başlardı. Zannederdin ki, bir kent kurtuluş bayramı kutluyor.

Bayramlar o kadar çok önemsenirdi ki, Ramazanlarda ve Bayramlarda kimse kimseyi incitmezdi. Ramazan’a ve bayrama saygı vardı.
Fark ettiniz mi Ramazan ayında kaç cinayet ve onlarca yaralama ve saldırı vakası oldu. Eskiden olsa bu tip çirkinlikler kabul edilemezdi. Ramazan’ın ve Bayramın hürmeti vardı. Şimdi o hürmeti yitirdik.
Tekrar o eski bayramlardaki gibi bayramları coşku ve kardeşlik içinde kutlanmasını diler, herkesin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1606 gün önce
1717 gün önce
2139 gün önce
2281 gün önce
2335 gün önce
2648 gün önce
2856 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=