Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Ercan ARSLAN

AK Partide başarısızlığın nedenleri

10 Haziran 2015, 23:45 Okuma: 3226

7 Haziran seçimlerine gidilirken Batman’da tam bir seçim sessizliği hâkimdi. Seçim atmosferi yok gibiydi ve bu her yerde böyle terennüm ediliyordu. Aday adaylığı sürecinde AK Parti'ye müthiş bir akın vardı. Yaklaşık 50 aday adayı kıyasıya birbiriyle yarıştı.
Bu bir hipodrom yarışı gibiydi, aday adayları sabah, öylen akşam ve hatta gece yarısına kadar resmen çalışma deliliğine tutuldular. Uykusuz geçen geceler, toplantı üstüne toplantı ve ikili görüşmeler. İlçe, köy ziyaretleri, esnaf taziye ve düğünler.
Aday adayları yarışmıyordu adeta zamanla yarışıyorlardı. AK Parti aday adaylarının önüne önce delege temayülünü koydu. Bunun için müthiş dirsek temasları, ikili görüşmeler ve toplantılar oldu ve tabi ki telefon diplomasisi. Saatlerce kulaklarında telefon temayül için pazarlıklar ve daha neler neler…
Delege temayülünün yorgunluğu daha bitmeden bu defa STK temayülü başladı. Bu defa aday adayları dernek, vakıf ve Sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmeye ve etkilemeye çalıştı. Raporlar hazırlandı, pazarlıklar yapıldı, gece ve gündüz görüşmeleri ve telefon diplomasisi.
Bütün bu olağanüstü koşuşturmanın ardından bu defa anketler başladı. Ve ardından bu defa aday adayları Genel Merkezin yolunu tuttu. Burada mülakata tabi tutuldular. Mülakatta da terletilen aday adayları nihayet listelerin belirlenmesini beklediler.
Listeler azala azala en son liste günü beklendi ve işte listelerin açıldığı gün, bütün bölgede ve özelde Batman’da olağanüstü bir hayal kırıklığı yaşandı. Listenin birinci sırasına Milletvekili Ziver Özdemir, 2, sırasına Emin Ekmen, 3, sırasına Murat Güneştekin ve 4. sırasına da kadın aday Adile Gürbüz girdi.
Listenin ikinci sırasında yer alan Emin ekmen adaylıktan çekildiğini açıkladı ve bu şok etkisi yarattı. Ekmen’in adaylıktan çekilmesi yeni bir yarışa neden oldu. Adaylığın 2. sırasına eski Milletvekili Ahmet inal getirildi ve artık listeler belirlenmişti ama listelerin felaket derecede kötü olması ve vatandaşın beklentilerinden uzak olması ciddi küskünlüklere neden oldu.
Aslında nereden bakarsanız bakın Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi. AK Parti Bölgede ve Batman’da eriyordu. Bu sokaklarda net bir şekilde hissediliyordu.
 AK Partinin Batman’da 7 Haziran seçimlerinde çalışma yaptığını söylemek abesle iştigal olur. Nitekim çalışmamanın bedeli sandığa net bir biçimde yansıdı. AK Parti tarihindeki en düşük oyu almış oldu. Bütün bu olumsuzluklara karşın AK Parti 1 Milletvekili götürdü ama bu başarı hanesine veya herhangi bir çabaya ve adaya yazılamaz.
Oylar Ahmet’e, Mehmet’e, Ziver’e değil Recep Tayyip Erdoğan’a gitti. Seçimdeki bu beceriksizliğin ve başarısızlığın hesabını mutlaka birileri ödemeli ve AK parti bu başarısızlığı bir uyarı olarak görüp ciddi bir özeleştiri yapmalı. Bunun sonucunda da doğruları yapmalı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1606 gün önce
1717 gün önce
2139 gün önce
2281 gün önce
2335 gün önce
2648 gün önce
2856 gün önce
RSS
© 2024 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=